1-2% koček trpí zvláštním typem zánětu močového měchýře, felinní intersticiální cystitidou (FIC). Jedná se o vracející se onemocnění, jehož hlavní příčinou je reakce organismu na stres. Vzhledem k tomu, že nemoc často nedokážeme uspokojivě léčit pomocí léků, je třeba snažit se eliminovat příčiny stresu. Některé z nich (přistěhování/odstěhování členů domácnosti, stavební práce v okolí apod.) ovlivnit nemůžeme. Hodně se ale ovlivnit dá a byla k tomu vypracována metodika „Obohacení prostředí“ (environmental enrichment). Skládá se z pěti základních pilířů, jejichž dodržování by mělo umožnit kočce spokojený život.
PRVNÍ PILÍŘ- bezpečné místo
Kočka by měla mít v domácnosti místo, kde se cítí bezpečně. Z místa by měla mít dobrý rozhled a možnost úniku, proto by měl mít úkryt dva východy. Dobrý je výhled na ulici, kočky rády sledují provoz. Každá kočka v domácnosti by měla mít svůj vlastní úkryt. Kočky mají rády úkryty umístěné nahoře, jen pozor u koťat a starších koček s pohybovými obtížemi, aby se tam zvládly dostat.
DRUHÝ PILÍŘ- zabezpečení základních potřeb
Kočka potřebuje jídlo, pití a toaletu. Každá kočka v domácnosti by měla mít tyto věci vlastní, ideálně přidat ještě jednu sadu pro všechny navíc. Vše by mělo být umístěno na klidném místě, kde se kočka cítí bezpečně, s možností úniku. Krmivo by nemělo být vedle toalety. Kočka by měla mít při jídle soukromí, aby netrpěla stresem ze soutěžení s dalšími kočkami. Misky by měly být denně čištěny. Záchod by měl být 1,5x větší, než délka kočky. Čistit ho je třeba denně, ideálně po každém použití. Vrstva substrátu by měla být 3 cm silná.
Prostor kočky by měl být členěn i do výšky, pomocí různých poliček a šplhadel. Kočka potřebuje také škrabadlo, lze použít koupené, nebo třeba přidělat na zeď nebo skříň kus koberce. V bytech s více kočkami může docházet ke konfliktům. Ty mohou někdy probíhat i skrytě a není snadné je odhalit. Postižené kočky tráví čas o samotě a snižují aktivitu. Aktivnější bývají v nepřítomnosti dominantní kočky. Právě tyto kočky často mívají problémy s močením.
TŘETÍ PILÍŘ- hra a lovecké chování
Kočka je od přírody lovec. Aby byla šťastná, je potřeba si s ní hrát. V domácnosti s více kočkami je opět potřeba zajistit dostatek hraček pro všechny. Existují i speciální nádobky s uschovaným krmivem, kde kočka musí sama objevit způsob, jak se ke krmivu dostat. Jen pozor na bezpečnost hraček- například nítě jsou u koček občasná příčina operací střev.
ČTVRTÝ PILÍŘ- interakce s majitelem
I když to tak leckdy nevypadá, kočka je společenské zvíře a potřebuje kontakt s majitelem. Většina koček potřebuje dlouhodobý, ale málo intenzivní kontakt (např. přítomnost ve stejné místnosti). Intenzitu kontaktu si kočka musí určit sama, není možné jí k němu nutit. Pokud je koček víc, je třeba věnovat se individuálně všem. V tomto směru je důležité, aby si kočka na kontakt s lidmi zvykala už od raného věku, rozhodující je období mezi 2 týdny a 3 měsíci.
PÁTÝ PILÍŘ- respektování vnímání pachů
Kočky mají citlivý čich a některé příliš výrazné vůně je mohou stresovat. Týká se to různých čistících prostředků, bytových parfémů, parfémů v podestýlce a podobně.
K omezení stresu lze použít i odpařovače fermononů nebo dietní opatření. K jídlu lze přidávat alfa-kasozepin izolovaný z mateřského mléka a tryptofan (jedna z aminokyselin běžně obsažených v potravě). Existují i komerční protistresové diety veformě granulí, konzerv nebo kapsiček, které tyto látky již obsahují. Jedná se však pouze o doplňkové opatření, které výše uvedených pět pilířů nemůže nahradit.
MVDr. Jan Macek