Falešná březost

Občas se na nás obracejí majitelé fen s těmito příznaky: Asi jeden až dva měsíce po konci hárání se fena začne chovat jako by byla březí, ačkoliv není nakrytá. Nechová se normálně- je někdy bez zájmu, jindy zase neklidná, buduje si „hnízdo“ a často si do něj snáší hračky. K tomu se přidá otok struků spojený s tvorbou mléka a někdy i zvětšení břicha. V těchto případech se jedná o takzvanou falešnou březost (pseudogaviditu). Co dělat?


V první řadě je třeba si uvědomit, že falešná březost není nemoc. Jedná se o přirozený stav, který snad měl význam v dávných dobách, kdy psi ještě žili ve smečkách. Občas se totiž stávalo, že kojeným štěňatům uhynula matka. V takovém případě mohla nastoupit právě fena s falešnou březostí, která opuštěná štěňata přijala za svoje ,normálně je odchovala a významě tak přispěla k zachování rodu. V dnešních podmínkách však pseudogravidita samozřejmě ztrácí smysl a její projevy mohou být stresující jak pro fenu, tak pro majitele. Jak budeme postupovat?

Nejdříve provádíme chovatelská opatření, která mají za cíl zamezit u feny projevům mateřského chování. Schováme jí hračky (domnělá štěňata), zrušíme hnízdo, omezíme přísun potravy a snažíme se fenu vyčerpat delšími procházkami. Nikdy fenu nehladíme po břiše- tím bychom totiž navozovali pocit kojení a provokovali tak další a další sekreci mléka. Jestliže se tato opatření ukážou jako dlouhodobě (déle než 2 týdny) neúčinná, můžeme přistoupit k hormonální léčbě. Předtím je však třeba ujasnit si, nakolik je léčba skutečně nutná, protože falešná březost, jakkoliv stresující, není nemoc. 

K léčbě se používají tzv. inhibitory prolaktinu (v naší zemi bromokriptin nebo kabergolin), které blokují účinek prolaktinu- hlavního hormonu způsobujícího laktaci. Uvedené látky u některých pacientů způsobují nevolnost, léčba je účinná asi u 3/4 pacientů. Definitivní řešení opakovaných problémů s falešnou březostí představuje kastrace. Pokud se kastrace provede v prvních dvou měsících po hárání, může dojít ke vzniku falešné březosti ještě bezprostředně po ní. V tomto případě však již skutečně naposledy.

MVDr. Jan Macek