V posledních letech patří potkani k jedněm z nejoblíbenějších drobných savců chovaných ze záliby. Mezi jejich nesporné výhody patří především menší velikost a tudíž i menší náklady na chov a prostor. Potkánci se nemusí venčit , česat ani stříhat a pokud jim budete věnovat aspoň malou pozornost, můžete v nich získat malého, přítulného a velmi inteligentního kamaráda. Jejich nevýhodou je však relativně krátký život. Někteří se mohou dožívat až 4 let, nejčastěji je to však okolo 2 let.
Mezi nejčastější příčiny operací u potkanů patří výskyt nádorů na mléčné žláze, tudíž je potřeba věnovat tomuto problému větší pozornost. Důležité je v tomto případě přijít včas. Doma preventivně zvířátko prohlížet, kontrolovat, prohmatávat.
Většinou přichází majitel s potkánkem na vyšetření s nějakou “bouličkou“, útvarem na kůži. V této fázi je potřeba rozlišit nádor např. od abscesu, cysty apod.. Absces je dutina vzniklá zánětem a vyplněná hnisem. Zde nám pomůže k rozlišení cytologie, kdy se velmi tenkou jehlou nasaje několik buněk z několika míst podezřelé tkáně. V tomto případě bude obsahem hnis a někdy stačí absces pouze rozříznout, vyčistit a pravidelně dezinfikovat, jindy je potřeba chirurgické ošetření a v obou případech je nutná léčba antibiotiky. Abscesy se mohou vyskytovat na různých místech, často po poranění, pokousání, mohou být abscesy uší, zubů.
Většina nádorů na mléčné žláze je nezhoubná. Nejčastěji ( u samců i samic) se jedná o podkožní fibroadenomy mléčné žlázy. Pouze v méně než 10-ti procentech případů se vyskytuje adenokarcinom mléčné žlázy, ten pak může tvořit metastázy do mízních uzlin a plic. Nezhoubné fibroadenomy však ohrožují potkana jinak, mohou velmi rychle růst, často i během několika dní narostou o několik centimetrů. Velké nádory pak bývají hodně krvené, mohou prorůstat hluboko do okolní tkáně a jejich odstranění pak může být komplikované.
Mohou praskat, ulcerovat a vadit zvířeti v normálním pohybu. Bohužel anatomický rozsah mléčné žlázy u potkanů je značný, tudíž i místo výskytu nádorů je téměř neomezené. Umístění mléčné žlázy (červeně) na těle potkana je patrné z následujícího obrázku.
Vznik a růst nádorů je ovlivněn hormony (estrogeny a následně prolaktinem). Prolaktin je hormon produkovaný adenohypofýzou a stimuluje růst mléčné žlázy a sekreci mléka. Ke zvýšené produkci prolaktinu dochází působením estrogenu nebo při nádorech adenohypofýzy. Estrogeny u samic produkují vaječníky. Estrogen tedy stimuluje v adenohypofýze a nadměrná hladina prolaktinu poté způsobuje bujení tkáně mléčné žlázy.
Kastrace samic do 90 dnů věku výrazně snižuje riziko vzniku nádorů na mléčné žláze. Kastrace sexuálně nezralých samic zabraňuje vlivu estrogenu na prodlužování žlázy a prorůstání do okolní podkožní tukové tkáně. Kastrace sexuálně zralých samic odstraní další nechtěnou produkci estrogenu. U starších samic se pohlavní cyklus prodlužuje a stává se nepravidelným. Na vaječnících však zůstávají velké folikuly, které stále produkují estrogen a tím zvyšují hladinu prolaktinu v krvi. U starších samců je hladina prolaktinu v krvi také vysoká a to kvůli snížené aktivitě dopaminu v hypotalamu.
Pokud tedy objevíte na těle svého potkánka podezřelý útvar neváhejte a nechte jej vyšetřit. Čím dříve se nádor odstraní, tím menší je riziko pooperačních komplikací spojených s velkým nádorem. Nedejte na pověry a mýty, že nádor, který roste pomalu je nezhoubný a nechte jej alespoň prověřit téměř bezbolestným a neinvazivním cytologickým vyšetřením. A v neposlední řadě, pokud chcete mít alespoň malou jistotu, že vaše zvíře nádor mít nebude, vybírejte si jej u zkušených a poctivých chovatelů, kteří se snaží ze svého chovu cíleně vyřazovat zvířata , u kterých se nádory vyskytnou.
MVDr. Michaela Walczysková