Očkování domácích zvířat

Jediné povinné očkování psů je proti vzteklině. Provádí se od 3 měsíců. Námi používaná vakcína je účinná 3 roky. U psů cestujících do zahraničí doporučujeme každoroční přeočkování, protože v některých státech je zákonem stále vyžadováno. 

Naprostá většina psů v Praze je očkována takzvanou „trojkombinací“, která však už dnes obsahuje více chorob – psinku, parvovirózu, infekční hepatitidu, viry psincového kašle a několik typů leptospirózy. Standardní vakcinační schéma začíná u štěňat v 6. týdnu. Méně často se očkuje lymská borrelióza, nemoc přenášená klíšťaty. Setkáváme se s ní ojediněle a projevuje se především kulháním, způsobeným zánětem kloubů, horečkou, méně často nervovými příznaky. Očkovat lze zvířata od 12. týdne věku.

Další z chorob je tetanus. Ohrožuje především zvířata chovaná v blízkosti koní, nejčastěji postižené plemeno je německý ovčák. Infekce se do těla dostává při hlubších poraněních, někdy během výměny zubů. Vakcínu lze podat od stáří 3 měsíců. Psincový kašel je choroba dýchacích cest, kterou způsobují 2 typy virů (psí adenovirus a paramyxovirus) a bakterie Bordetella bronchiseptica. Očkuje se především v místech se zvýšenou koncentrací psů (útulky, větší chovy), štěňata od 4.- 6. týdne. Dermatofytóza je plísňové onemocnění kůže přenosné také na člověka. Očkování se zde používá především jako léčba (což u jiných onemocnění není možné), nebo u jedinců s vyšším rizikem nakažení. Lze vakcinovat od 12. týdne věku.

Standardní očkování koček sestává z vakcíny proti vzteklině, panleukopenii a kočičí rýmě (jedná se o komplex více nemocí – herpesviróza, caliciviróza a někdy chlamydióza). Očkovat se začíná u koťat v 8. týdnu. Stejně jako psy, lze i kočky očkovat proti dermatofytní plísni Microsporum canis, se kterou se u koček setkáváme nejčastěji. Koťata očkujeme nejdříve v 8 týdnech. Velice nebezpečná choroba, se kterou se v naší ordinaci pravidelně setkáváme, je infekční peritonitida koček (FIP). Vyskytuje se ve dvou formách, vlhká forma je charakteristická hromaděním tekutiny v břiše, suchá forma vznikem zánětlivých změn- tzv. granulomů – ve většině orgánů. Očkovat lze od 4. měsíce. Dále lze kočky očkovat proti infekční leukémii (FeLV). Před očkováním proti FeLV a FIP se doporučuje vyšetření krve, aby kočka touto infekcí již nebyla nakažena, protože obě choroby mají dlouhou inkubační dobu. Je potřeba se rovněž zmínit o malém riziku vzniku postavakcinačního sarkomu (zhoubné onemocnění) po očkování koček některými vakcínami proti infekční leukemii a proti vzteklině. Na našich pracovištích používáme rekombinantní vakcínu proti  FeLV, u které riziko postvakcinačního sarkomu nehrozí.

Fretky se očkují proti vzteklině (od 3 měsíců) a psince (od 8. týdne).

Králíky očkujeme proti myxomatóze a moru králíků od 6 týdne věku s přeočkováním, od 10. týdne bez přeočkování. Vzhledem k tomu, že uvedené choroby přenáší hlavně bodavý hmyz, doporučujeme očkování načasovat na začátek jara s přeočkováním myxomatózy koncem letních prázdnin. Kromě toho očkujeme u králíků proti pastereloźe, což je bakteriální choroba způsobující záněty dýchacích cest a plic.

Před očkováním vašeho zvířete je vhodné se svého veterinárního lékaře zeptat na nákazovou situaci v okolí a na jeho doporučení proti čemu nechat vakcinovat. 

MVDr. Jan Macek