FORL – časté onemocnění koček

FORL neboli felinní odontoklastické resorpční léze je často přehlížené bolestivé onemocnění zubů u koček. O četnosti tohoto onemocnění svědčí statistická studie, která říká, že zhruba 50% jedinců kočky domácí ve věku šesti a více let má jednu nebo více FORL lézí. Přesná příčina tohoto onemocnění není doposud známa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po zahájení procesu dochází k destrukci zubní tkáně. Nejedná se přitom  o demineralizaci skloviny účinkem kyselin produkovaných mikroorganismy, jako je tomu u zubního kazu. Dochází zde k přitahování cirkulujících kmenových buněk k zubnímu cementu a k jejich diferenciaci neboli změně na buňky odontoklastické a osteoklastické. Odontoklasty se shlukují na povrchu zubního cementu a vylučováním kyselin z těchto buněk dochází k demineralizaci tkáně.Napadají nejprve zubní cement a potom i dentin ( zubovinu). Tyto buňky pronikají do zubu všemi směry a poškozují ho.

OLYMPUS DIGITAL CAMERALéze (resorpce vnější) mohou vznikat kdekoli na periodontální úponu  nebo na povrchu tkáně dřeně pokud se jedná o resorpci vnitřní. Korunka se muže zdát na povrchu netknutá, ale uvnitř muže být úplně vykotlaná. Do těchto dutin proniká vaskulární tkáň, případně reparativní tkáň nazývaná kostní cement.

Celý proces vede k oslabení zubní hmoty a mnohdy dochází k ulamovaní části nebo celých korunek zubu. Pokud se léze nachází pod úrovní dásňového úponu, je často asymptomatická a dlouho může zůstat skrytá.  Pokud je na úrovni dásňového úponu, tak je často kontaminovaná bakteriální infekcí a rozvíjí se zde akutní zánět.

OLYMPUS DIGITAL CAMERACharakteristické pro toto onemocnění je, že zde nedochází k rozsáhlému onemocnění endodontu a následné odúmrti zubní dřeně, takže citlivost a bolestivost zůstává zachována!

Léze se často odhalí při klinickém vyšetření, protože se většinou nacházejí na vnější straně zubu. Bývá zde zanícená okolní dáseň, při doteku  dochází často ke krvácení z dásní a je patrná bolestivost.

Korunky zubů jsou lézemi oslabené a často je nacházíme odlomené. Antibiotická terapie vede ke snížení mikrobiální zátěže a snižuje tak zánětlivou reakci. Antiflogistika pomáhají rovněž snižovat zánět a působí i na snížení bolestivosti. Ale každá medikamentózní terapie má jen krátkodobý účinek a aby došlo k úlevě od bolesti, musí se přistoupit k extrakci postižených zubů. Prevence není vzhledem k neznámé příčině možná.

U nás na klinice  toto onemocnění často odhalíme při klinickém vyšetření před vakcinací  nebo vyšetření při jiných potížích. Majitelé si mnohdy nevšimnou, že má jejich kočka nějaký problém v dutině ústní. Kočky totiž dokáží chronickou bolest dlouho tolerovat, než ji naznačí neochotou přijímat krmení a to jak v granulované, vařené nebo ve formě konzerv.

Může docházet k postupnému úbytku, hlavně kvůli sníženému příjmu krmiva a také z důvodu stresu z bolesti. Mnohdy přestávají úplně přijímat krmení a často se stává, že slintají. FORL patří mezi četná onemocnění v dutině ústní koček, které často odhalujeme při klinickém vyšetření a řešíme je na naší klinice.

MVDr. Jozef Ďurech

foto autor