1-2% koček trpí zvláštním typem zánětu močového měchýře, felinní intersticiální cystitidou (FIC). Jedná se o vracející se onemocnění, jehož hlavní příčinou je reakce organismu na stres. Vzhledem k tomu, že nemoc často nedokážeme uspokojivě léčit pomocí léků, je třeba snažit se eliminovat příčiny stresu. Celý příspěvek
Archiv rubriky: Články
Pozor na kousná poranění!
Kousná poranění jsou jedním z nejčastějších poranění u psů. Bohužel je jejich léčba často zanedbávána. Proč?
Vzteklina opět mezi námi – vzkaz zejména pro majitele koček
Naše republika je od roku 2001 uznána jako země vztekliny prostá. Poslední výskyt na našem území byl zaregistrován naposledy v roce 2005 u netopýra. Bohužel, v nedávné době došlo opět k zachycení případu vztekliny u netopýra a to přímo v Praze Celý příspěvek
Nový zvířecí člen domácnosti
(…aneb jak nato, když pořídíme štěně či kotě)
Celý příspěvek
Svědivá kožní onemocnění koček
Trápí vaší kočku svědivý problém? Diagnostika není jednoduchá.
Celý příspěvek
Nejčastější nádorové onemocnění potkanů
V posledních letech patří potkani k jedněm z nejoblíbenějších drobných savců chovaných ze záliby. Mezi jejich nesporné výhody patří především menší velikost a tudíž i menší náklady na chov a prostor. Potkánci se nemusí venčit , česat ani stříhat a pokud jim budete věnovat aspoň malou pozornost, můžete v nich získat malého, přítulného a velmi inteligentního kamaráda. Jejich nevýhodou je však relativně krátký život. Někteří se mohou dožívat až 4 let, nejčastěji je to však okolo 2 let. Celý příspěvek
Kolaps průdušnice a tracheální stent
Stává se vám někdy, že přijdete domů a váš pes se během radostného vítání rozkašle? Možná, že právě o něm je tento článek. Celý příspěvek
Onemocnění zubů u drobných savců
Onemocnění chrupu patří mezi jedny z nejčastějších zdravotních problémů u drobných savců. Bohužel ne vždy si majitel všimne změny v příjmu krmiva a chování včas. Řešení problému pak komplikuje fakt, že je zvíře často pohublé, zesláblé a dehydratované a uvést takovéhoto pacienta do celkové anestezie je značně rizikové. Pokusíme se tedy shrnout některá fakta do krátkého článku, aby byli majitelé schopni všimnout si změny včas, případně neváhali navštívit veterinárního lékaře, který minimálně zvíře prohlédne a chovateli rád poradí.
FORL – časté onemocnění koček
FORL neboli felinní odontoklastické resorpční léze je často přehlížené bolestivé onemocnění zubů u koček. O četnosti tohoto onemocnění svědčí statistická studie, která říká, že zhruba 50% jedinců kočky domácí ve věku šesti a více let má jednu nebo více FORL lézí. Přesná příčina tohoto onemocnění není doposud známa.
Operace močových kamenů
V tomto článku Vám chceme ukázat, jak vypadá operace zvířete od začátku až do konce. Chirurgie: MVDr. Jan Macek, anesteziologie: MVDr. Michaela Walczysková
Abnormální zánět dělohy
Na obrázku je děloha vyoperovaná 14 leté fence maltézského pinče. Fena vážila celkem 5 kg, z toho 1,5 kg připadalo na dělohu naplněnou hnisem. Operace byla úspěšná, fenu jsem naposledy ošetřoval přibližně rok po operaci a byla stále v dobrém zdravotním stavu.
Operace vaječníků u leguána zeleného
Samice leguána léčená na naší klinice trpěla chorobou vaječníků, která se nazývá folikulární stáze. Ve vaječnících se hromadí velké množství dozrálých folikulů, ketré neovulují (v podstatě se jedná o budoucí vaječné žloutky).
Uveitis anterior jako následek pyometry
Na naší kliniku byla přivedena fena německého ovčáka, intaktní, stáří 8 let. Majitel upozorňoval na neustávající krvavý výtok po skončení hárání, apatii a zarudlé bolestivé pravé oko. Klinickým vyšetřením jsme zjistili teplotu 40,3 C, puls 75, dechová frekvence 15, sliznice vlhké, růžové, CRT 2s.
Pyelonefritida u malého knírače
Na naši kliniku byl přiveden 13 letý malý knírač, samec kastrát, s asi 3 dny trvajícím zvracením a průjmem. Klinickým vyšetřením byla zjištěna mírná kachexie, dehydratace okolo 5%, teplota 38OC, auskultací systolický srdeční šelest, palpace břišní dutiny bez patologického nálezu.
Hydronefróza u trpasličího pudla
Na naší kliniku byl přiveden 11 letý trpasličí pudl Art, samec, s anamnézou dysurie a dyschezie. Klinickým vyšetřením byla zjištěna symetrická prostatomegalie. Vyšetření moči odhalilo přítomnost velkého množství erytrocytů, leukocytů a suspektně nádorových epitelií. Proto jsme provedli ještě sonografické vyšetření dutiny břišní. Nalezli jsme dilataci distálních ureterů (Obr.1) a několik drobných hyperechogenních ložisek v prostatě, nádorová masa nalezena nebyla.
Torze sleziny u psa
Článek popisuje případ torze sleziny u pětiletého šarpeje. Choroba se projevila akutně apatií, anemií a polydipsií. Jako terapie byla zvolena okamžitá splenektomie, které předcházela stabilizace pacienta a transfúze krve. Slezina byla zcela nekrotická. V diskuzi je dále pojednáno o etiologii, diagnostice a léčbě torze sleziny se zaměřením na případy nesouvisející s torzí žaludku.
Březost a porod
Březost a porod jsou bezpochyby období života spojená s úzkostí i radostným očekáváním každého chovatele. Veterinární lékař se ve své praxi běžně setkává s dotazy týkajícími se právě průběhu březosti a porodu a včasného rozpoznání možných komplikací nebo stavů potencionálně ohrožujících život a zdraví matky nebo mláďat. V tomto článku jsou proto shrnuty podstatné informace pro chovatele týkající se dané problematiky.
Falešná březost
Občas se na nás obracejí majitelé fen s těmito příznaky: Asi jeden až dva měsíce po konci hárání se fena začne chovat jako by byla březí, ačkoliv není nakrytá. Nechová se normálně- je někdy bez zájmu, jindy zase neklidná, buduje si „hnízdo“ a často si do něj snáší hračky. K tomu se přidá otok struků spojený s tvorbou mléka a někdy i zvětšení břicha. V těchto případech se jedná o takzvanou falešnou březost (pseudogaviditu). Co dělat?
Darování krve
Stejně jako u lidí, dochází i u zvířat k situacím, kdy není možná záchrana života bez transfúze krve. Jedná se jednak o akutní stavy jako jsou například úrazy, autoimunitní hemolytické anémie nebo otravy jedy proti hlodavcům. Dále může jít o chronicky probíhající choroby, které je nutno řešit chirurgicky, ale které zároveň způsobují pokles počtu červených krvinek nebo krevních destiček (například některé nádory sleziny). K bezpečnému průběhu operace je potom nezbytné chybějící krvinky doplnit transfúzí.
Co dělat když… aneb malý domácí lékař
Následující řádky by vám měly pomoct v situacích, kdy se rozhodujete, zda s nemocí vašeho zvířete navštívíte veterinárního lékaře, nebo se pokusíte o domácí léčbu. Nemoci jsou tříděny podle příznaků, které navenek pozorujete. Pokud je vhodná domácí léčba, bude zmíněna její optimální varianta.
Chirurgie na naší klinice
Na naší klinice na Zelené lišce provádíme široké spektrum preventivních i léčebných chirurgických zákroků. Operace se provádí na odděleném operačním sále v zadní části budovy. Každé operaci předchází předoperační vyšetření, jehož rozsah stanovujeme podle věku a stavu zvířete. U mladých zvířat většinou postačuje důkladná anamnéza a klinické vyšetření, u starších zvířat (přibližně od 7 let) biochemické a hematologické vyšetření krve a podle stavu zvířete RTG hrudníku, ultrazvuk srdce nebo břišní dutiny a EKG.
Nádory mléčné žlázy
Nádor mléčné žlázy je s velkým předstihem nejčastějším nádorem u psů a v menší míře u koček. Asi polovina těchto nádorů u psů je zhoubná, u koček velká většina. Asi 1% výskytu nádoru připadá na samce. Zhoubnost nádoru lze jednoduše zjistit cytologickým vyšetřením, výsledek však není stoprocentní. Definitivní je až histologické vyšetření po operaci. Navíc bylo zjištěno, že nezhoubné nádory se mohou časem měnit ve zhoubné.
Očkování domácích zvířat
Jediné povinné očkování psů je proti vzteklině. Provádí se od 3 měsíců. Námi používaná vakcína je účinná 3 roky. U psů cestujících do zahraničí doporučujeme každoroční přeočkování, protože v některých státech je zákonem stále vyžadováno.
Odčervení psa a kočky
Problematika vnitřních parazitů psů a koček je stále aktuální téma nejen z hlediska chovatelského, ale i z hlediska zachování zdraví lidí. Proto nelze při chovu domácích zvířat tento fakt opomínat. Přes značně vyspělé povědomí chovatelské veřejnosti se pořád ještě ve své praxi setkáváme s názory nebo dezinformacemi značně zavádějícími.